Mirė se vini nė:
www.Peja-Online.tk

Nėse dėshironi qė tė jeni antarė i kėtij forumi regjistrohuni kėtu,
nė mėnyrė qė tė shikoni dhe tė jeni pjesėmarrės nė tema dhe forume te ndryshme!
Me respekt: Drini & Peja-Online Staff. 
Peja-Online.tkForumMuzikė 2008 / 2007GalleryPrograme te ndryshmeAktivizojeni galerinė tuaj (nėse nuk e keni)Lojra te ndryshme onlineRegjistrohuidentifikimiKėrko

 

 Kejsi Tola pėrfaqėson Shqipėrinė nė “Eurosong 2009”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
DrInI-89
-> Web Master
-> Web Master
avatar

Numri i postimeve : 1692
Age : 30
Vendi : Peja
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 20/10/2007

Kejsi Tola pėrfaqėson Shqipėrinė nė “Eurosong 2009” Empty
MesazhTitulli: Kejsi Tola pėrfaqėson Shqipėrinė nė “Eurosong 2009”   Kejsi Tola pėrfaqėson Shqipėrinė nė “Eurosong 2009” Icon_minitimeSun Jan 04 2009, 23:20

Kejsi Tola pėrfaqėson Shqipėrinė nė “Eurosong 2009” Kejsi-tola

Kėngėtarja e re nga Shqipėria, fituesja e edicionit tė fundit tė spektaklit “Ethet”, Kejsi Tola, do tė pėrfaqėsoj Shqipėrinė nė festivalin evropian tė kėngės “Eurosong 2009”, qė kėtė vit do tė mbahet nė Moskė tė Rusisė. Kejsi mbrėmė u shpall fituese e edicionit tė 47-tė tė Festivalit tė Kėngės nė Radiotelevizionin Shqiptar, me ē’rast ajo ka fituar tė drejtėn pėr tė pėrfaqėsuar vendin nė festivalin evropian. Fitoren e Kejsit e ka mirėpritur publiku i pranishėm nė Pallatin e Kongreseve, tė cilėt kanė duartrokitur gjatė pas fitores sė saj. Kejsi me kėngėn me titull “Mė merr nė ėndėrr”, me tekst tė Agim Doēit dhe kompozim tė Edmond Zhulalit, ka sfiduar 19 konkurrentė tė tjerė, nė mesin e tyre edhe emra tė njohur tė muzikės shqiptare, tė tillė si: Rovena Dilo, Kujtim Prodani, Juliana Pasha, Soni Malaj dhe tė tjerė.
Vendi i dytė nė kėtė festival i takoi duetit Juliana Pashės dhe Luiz Ejllit me kėngėn “Njė jetė”, ndėrsa i treti grupit tė njohur nga Shqipėria, WSF, me kėngėn “Jehonė”.
Adelina Thaēi dhe Vedat Ademi, tė vetmit kosovarė qė morėn pjesė nė kėtė festival, megjithėse nuk arritėn tė hynin nė treshe, janė votuar mirė nga anėtarėt e jurisė. Madje, pėr Adelina Thaēin, pikėt maksimale kanė qenė 17. Adelina u paraqit me kėngėn “Orėt e fundit”, njė krijim i kompozitorit tė njohur nga Shqipėria, Alfred Kaēinari, me tė cilin kėngėtarja ka bashkėpunuar edhe mė herėt, duke kujtuar kėtu kėngėn e suksesshme “Pres”.
Por, njė fat jo i mirė nė kėtė festival mbrėmė e ka pėrcjellė kėngėtarin e vetėm nga Shkupi, Shpat Kasapi. Edhe pse mjaft i pėlqyer nga publiku, shumica e anėtarėve tė jurisė, nė mesin e tė cilėve ishte edhe kompozitori nga Kosova, Florent Boshnjaku, Shpatin e kanė votuar vetėm me njė pikė. Por, nuk ishte vetėm ky fati i keq i Shpatit nė kėtė festival. Me t’u prezantuar nė festival, mediat nė Shqipėri kanė pėrfolur mjaft kėngėn e tij, qė, sipas mediave tė atjeshme, kėnga e Shpatit mė tepėr kishte motive turke sesa shqiptare.
Ndryshe, kėngėtarja Albėrie Hadėrgjonaj, e cila vetėm njė javė para kėtij festivali, nė njė intervistė pėr mediat e atjeshme, kishte folur me dashuri pėr pjesėmarrjen e saj nė kėtė festival, madje duke thėnė se pretendonte edhe fitoren, nuk ėshtė prezantuar fare nė festival.

_________________
Kejsi Tola pėrfaqėson Shqipėrinė nė “Eurosong 2009” Vet10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://peja-online.tk
 
Kejsi Tola pėrfaqėson Shqipėrinė nė “Eurosong 2009”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ø.·“Æ) ARTI DHE KULTURA :: V.I.P. News-
Kėrce tek: