Mirė se vini nė:
www.Peja-Online.tk

Nėse dėshironi qė tė jeni antarė i kėtij forumi regjistrohuni kėtu,
nė mėnyrė qė tė shikoni dhe tė jeni pjesėmarrės nė tema dhe forume te ndryshme!
Me respekt: Drini & Peja-Online Staff. 
Peja-Online.tkForumMuzikė 2008 / 2007GalleryPrograme te ndryshmeAktivizojeni galerinė tuaj (nėse nuk e keni)Lojra te ndryshme onlineRegjistrohuidentifikimiPytėsoriKėrko

Share | 
 

 Shitet koleksioni mė i madh i fotografive tė ikonės hollivud

Shko poshtė 
AutoriMesazh
DrInI-89
-> Web Master
-> Web Master


Numri i postimeve : 1692
Age : 29
Vendi : Peja
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 20/10/2007

MesazhTitulli: Shitet koleksioni mė i madh i fotografive tė ikonės hollivud   Sat Dec 27 2008, 21:38Njė nga koleksionet mė tė mėdha tė fotografive tė ikonės Marilyn Monroe ėshtė shitur i tėri nė shtėpinė e ankandeve Christie nė Nju Jork. Koleksioni pėrfshinte edhe njė fotografi qė i ėshtė bėrė legjendės sė ekranit pėrpara se tė vdiste. Njė fotografi e realizuar nga Bert Stern ka dyfishuar shifrėn e shitjes prej 63 mijė dollarėve amerikanė sa ėshtė shitur mė 1994. Mbrėmė ajo ėshtė shitur me njė ēmim prej 120 mijė dollarėve amerikanė pa pėrfshirė taksat. Ēmimi i shitjes, pėrfshirė taksat, ishte 146 mijė e 500 dollarė amerikanė. Njė tjetėr fotografi “One Grey Marilyn” nga Andy Warhol ėshtė shitur pėr 290 mijė e 500 dollarė. Nė kėtė koleksion fotografėt paraqesin Monroe-n nga njė vajzė e re dhe e matur nė njė legjendė problematike tė ekranit. Koleksioni pėrfshinė fotografi tė realizuara nga Andre de Dienes, i cili konsiderohet faktori kyē nė nxitjen e karrierės sė Monroe-s prej njė modeleje e mė pas edhe prej njė ylli. Tė tjera fotografi tė ikonės janė bėrė edhe nga Elliott Erwitt gjatė xhirimeve tė filmit “The Seven Year Itch”. Koleksioni ėshtė shitur nga Christie pėr Leon dhe Michaela Constantiner, ēift i cili filloi tė blinte fotografi tė ikonave nė fillim tė viteve 90t’. Ankandi pėrfshinte grupin mė tė madh tė fotografive tė Monroe-s tė shitura ndonjėherė, pėrafėrsisht ai numėron 100 sosh. Koleksioni do t’u dorėzohet blerėsve sonte nė mbrėmje.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peja-online.tk
 
Shitet koleksioni mė i madh i fotografive tė ikonės hollivud
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» MBREMJE PERKUJTIMORE ME RASTIN E 1 VJETORIT TE VDEKJES SE AKTORIT TE MADH BEKIM FEHMIU

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ø.·“Æ) ARTI DHE KULTURA :: V.I.P. News-
Kėrce tek: