Mirė se vini nė:
www.Peja-Online.tk

Nėse dėshironi qė tė jeni antarė i kėtij forumi regjistrohuni kėtu,
nė mėnyrė qė tė shikoni dhe tė jeni pjesėmarrės nė tema dhe forume te ndryshme!
Me respekt: Drini & Peja-Online Staff. 
Peja-Online.tkForumMuzikė 2008 / 2007GalleryPrograme te ndryshmeAktivizojeni galerinė tuaj (nėse nuk e keni)Lojra te ndryshme onlineRegjistrohuidentifikimiPytėsoriKėrko

Share
 

 Adelina Thaēi interpreton nė Arenėn e Pulės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
DrInI-89
-> Web Master
-> Web Master
avatar

Numri i postimeve : 1692
Age : 29
Vendi : Peja
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 20/10/2007

Adelina Thaēi interpreton nė Arenėn e Pulės Empty
MesazhTitulli: Adelina Thaēi interpreton nė Arenėn e Pulės   Adelina Thaēi interpreton nė Arenėn e Pulės Icon_minitimeTue Jul 15 2008, 17:43

Adelina Thaēi interpreton nė Arenėn e Pulės Adelina_new

Sopranoja Adelina Thaēi ėshtė ngjitur ditė mė parė nė skenėn e Arenės sė Pulės, pėrkrah artistėve tė shquar botėror nė gala mbrėmjen e festivalit ndėrkombėtar tė muzikės “Histria”, i cili mbahet nė krahinėn e Istrės nė Kroaci.
Njė vit pas realizimit tė duetit “Dolce Suono”, me tenorin e famshėm botėror Jose Carreras, Thaēi ka interpretuar kėtė pjesė tė kompozuar nga kosovari Bashkim Shehu, nė duet me sopranon e njohur kroate Lidija Horvat Dunjko, shoqėruar nga Orkestra “European Master” e nėn udhėheqjen e dirigjentes Hermine Pack.

Nė kėtė mbrėmje, nė skenė janė prezantuar edhe emrat mė tė njohur tė muzikės klasike nė botė, duke filluar nga violinisti i shquar Stefan Milenkoviq, tenori Tomislav Muzhek dhe violonēelisti Stjepan Hauser.

Gala koncerti, tė cilin sipas mediave kroate e kanė pėrcjellė mbi 5000 spektatorė, ėshtė pėrmbyllur me interpretimin e Adelina Thaēit, interpretim ky qė ėshtė vlerėsuar lart nga mediat kroate.

Edhe kritika kroate, po ashtu, ka lavdėruar interpretimin e saj dhe tė Lidija Horvat Dunjkos, zėrat e sė cilave i kanė cilėsuar si tė mrekullueshėm. Thaēi ka arritur tė tėrheqė suksesshėm vėmendjen e auditorit nė Pulė, pavarėsisht faktit qė interpretoi nė tė njėjtėn mbrėmje me violinistin Stefan Milenkoviq, pėr tė cilin shumė vjet mė parė, kritika anė e kėnd globit e cilėsonte si “gjeniu i vogėl”.

Nė kėtė koncert janė intonuar edhe veprat mė tė dalluara tė kompozitorėve tė njohur botėror si Dvorzhak, Rossini e Mendelssohn.

Adelina Thaēi gjatė kėtij viti ka shėnuar disa suksese nė karrierėn e saj. Pėrveē realizimit tė duetit me Jose Carreras, ajo ėshtė nderuar me ēmimin e parė nė garat ballkanike tė muzikės klasike “Bruna Spiler”, tė organizuara nė Herceg-Novi tė Malit tė Zi. Po ashtu, javė mė parė ajo pati njė paraqitje tė suksesshme me orkestrėn e Operės dhe Baletit tė Maqedonisė.

_________________
Adelina Thaēi interpreton nė Arenėn e Pulės Vet10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peja-online.tk
 
Adelina Thaēi interpreton nė Arenėn e Pulės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ø.·“Æ) ARTI DHE KULTURA :: V.I.P. News-
Kėrce tek: